Правилната подготовка на цветята за зимно съхранение е ключът към тяхната декоративност през следващия сезон. Необходимо е да се изкопаят коренища и луковици в слънчево, сухо време, в противен случай те няма да се съхранят добре.
Друг важен критерий е настъпването на замръзване.
Необходимо е да извадите грудките от цветната градина, преди да ударят сериозни студове. Замразяването намалява съхраняемостта.
Вили с широки зъби или лопата силно нараняват подземната част на растението, така че не се препоръчва използването им.
Най-добре е да копаете с вила с тънки остри зъби. Този вид нанася минимални щети.
Кала
Необходимо е да се изкопае калата при пожълтяване на листата. Не е нужно да ги режете. Ако калите цъфтят, цветните стъбла се изрязват. Цветето се поставя за съхранение в кутия с пръст. Когато листата изсъхнат (след около 3-4 седмици), почвата от коренищата трябва да се отстрани и да започне дезинфекциращата обработка.
Растенията, които пречистват въздуха у дома
Бегония
При грудковите бегонии е необходимо да изрежете издънките на височина 7–10 см. Изкопайте храста и го сложете в хладно и сухо помещение, докато „пъновете“ изсъхнат. Когато могат лесно да се откъснат, земята се почиства от корените и се подготвят за зимно съхранение.
Кана
Има мнение, че каните могат да бъдат събрани след замръзване. Но е по-добре да не правите това, тъй като тези цветя се съхраняват до пролетта с част от стъблото. И ако замръзне, ще изгние.
Необходимо е да изкопаете каните преди силните студове, като отрежете стъблото на височина 7-10 см. Оставете го за 2-3 седмици със земна буца, след което продължете да го приготвяте за съхранение.
Ползите от стайните растения за нашето здраве
Далия
Есента е времето на обилен цъфтеж на далиите. Не всеки производител ще вдигне ръка да отреже тази красота. Но понижаването на температурата до -5 ° ще повреди стъблото, което ще повлияе на зимуването.
За да не се случи това, гергините трябва да се затрупат на 25-30 см с торф или компост.
След 10-14 дни почвата трябва да се почисти от корените, останалите 30 см от стъблата да се намалят на 4-5 см и да се подготвят клубените за дългосрочно съхранение.
Подготовка за съхранение
Правила:
- Прегледайте корените, отрежете болните, изгнили, сухи и повредени.
- Напълнете всички секции с брилянтно зелено или поръсете с натрошен активен въглен.
- Ако цветята са болни, се препоръчва корените да се потопят за половин час в разтвор на силен фунгицид.
- Като превантивна мярка можете да накиснете в калиев перманганат.
- След обработката коренищата трябва да се съхраняват при температура не по-висока от + 10 °. Най-добрият вариант е в дървени стърготини, като от време на време ги навлажнявате с вода с добавяне на Fitosporin.